اصلاحیه ماده 6 دستورالعمل ثبت آنی

برای تنظیم و تحویل سندِ در سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) نیاز به پرداخت حق الثبت و حق التحریر جدید نیست.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: برای تنظیم و تحویل سندِ مورد تقاضای متعاقدین و اصحاب سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) نیاز به پرداخت حق الثبت و حق التحریر جدید نمی باشد.

معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به اخذ نظرمدیرکل حقوقی این سازمان مبنی بر تغییر در مبلغ حق التحریر و حق الثبت توسط دفاتر اسناد رسمی در اجرای طرح ثبت آنی معاملات ؛ برای تنظیم و تحویل سندِ مورد تقاضای متعاقدین و اصحاب سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) نیاز به پرداخت حق الثبت و حق التحریر جدید نمی باشد.

متن مکاتبه مدیر کل حقوقی و پاسخ رییس سازمان بدین شرح است:

جناب آقای تویسرکانی

معاون محترم رئیس قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 سلام علیکم،

با احترام نظر به اینکه در ماده 6 دستورالعمل نحوه ی استفاده دفاتر اسناد رسمی از سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) که به موجب آن دفاتر اسناد رسمی مکلف گردیده اند در مورد اوراقی که از سامانه به منظور تنظیم اسناد دریافت نموده و اقدام به درج مفاد سند در دفترجاری دفترخانه نموده اند، نسبت به ابطال اقدامات در دفتر اقدام و سند مورد تقاضای متعاقدین را مطابق مقررات جدید در سامانه ثبت الکترونیک اسناد تنظیم و تحویل نماید، در خصوص پرداخت حق الثبت و حق التحریر و سایر حقوق دولتی و ... دارای ابهام است و معلوم نگردیده است که آیا تنظیم و تحویل سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد باید با همان حق التحریر و حق الثبت قبلی که در اوراق موضوع ماده 6 و دفترجاری دفترخانه تنظیم گردیده است بعمل آید یا مستلزم پرداخت حق التحریر و حق الثبت دیگری (جدید) است لذا خواهشمند است به منظور رفع ابهام نظرعالی را معین و ابلاغ فرمائید.

  عبدالرضا مرادی

مدیرکل دفتر حقوقی و امور بین الملل

پاسخ:

در مورد دستور مقرر در ماده 6 دستورالعمل نحوه ی استفاده دفاتر اسناد رسمی از سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی)،  تنظیم و تحویل سندِ مورد تقاضای متعاقدین و اصحاب سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) نیاز به پرداخت حق الثبت و حق التحریر جدید نمی باشد و سردفتران اسناد رسمی مکلف هستند با درج شماره و مشخصات فیش قبلی مربوط، نسبت به تنظیم و تحویل سند در سامانه مذکور اقدام نمایند.

 احمد تویسرکانی

معاون رئیس قوه قضاییه

و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

منبع: www.ssaa.ir

/ 6 نظر / 38 بازدید
همکار

سلام . همکار محترم بنده ویندوز 8.1 را از سایت asandownload دریافت و نسخه اینترپرایز 64 بیتی رو نصب کرده ام توکن رو به محض اتصال به پورت یو اس بی شناخت و درایور آن را بصورت اتوران نصب کرد ولی در ذفعات بعدی در شناخت توکن مشکل داشت که با نصب دستی درایور اون مشکل شناخت توکن و دسترسی به محتوای توکن حل شد . ضمنا توکن بنده از لحاظ enhanced .... دارای value key usage می باشد و توکن و امضا سالم است و در ویندوز اکس پی به راحتی به سایت ثبت آنی می توانم وارد شوم ولی در ویندوز 7 نسخه 64 بیتی و ویندوز 8.1 اینترپرایز 64 بیتی سایت ثبت آنی توکن بنده را نمی شناسد حتی با کمال تعجب با اینکه با مرورگر اکسپلورر نسخه 11 می خواهم وارد سایت ثبت انی شوم پیغام می دهد که فقط از مرورگر اکسپلورر استفاده کنید . ضمنا با اینکه بارها سلورلایت را از سایت مایکروسافت دریافت و نصب کرده ام نسخه 64 بیتی ولی باز موقعی که مرورگر به صفحه ابتدائی سایت ثبات آنی و ارسال خلاصه معاملات می رسد پیغام میدهد که سیلورلایت نصب نشده است خالی کردن تمپ و delete کردن کش مرورگر هم افاده ای نکرد. لطفا راهنمایی کنید.

جعفرزاده 21 خوی

باسلام جناب اقای حاج قلیزاده صبح بخیر . در خصوص اصلاحیه ماده 6 دستور العمل ریاست سازمان اشاره نشده است که سندی که قبلا در دفتر تنظیم و ثبت گردیده اگر ابطال گردد تکلیف شماره آن سند چه میشود ؟ مطمینا اگر ان شماره را در سامانه ثبت انی اگر .وارد کنیم خطا خاهد داد چون در اطلاعات پایه ما اخرین شماره سند را تعریف کرده ایم و به احتمال زیاد برای اسناد باشماره قبلی تر خطا خاهد داد... مگر اینکه خود آن شماره سند نیز کلا باطل اعلام گردد.

جعفرزاده 21 خوی

سوال دیگر اینکه در اطلاعات پایه دفترخانه منظور از فیلد (شماره مرجع کارتخوان) که الزامیست، چیست؟

همکار

سلام. همکار گرامی منظور شما از علامت چرخ دنده همان Tools هست؟ که با کلیدهای Alt + x نیز می توان به ان دسترسی داشت. با عرض معذرت ؛ Compatibility view settings در کدام قسمت است؟ ممنون از پاسخ گویی شما.

همکار

سلام. ممنون از سرعت پاسخ گویی شما. ولی در زیر مجموعه tools منوی Compatibility view settings وجود ندارد گزینه هایی که هست : print , file , safety, zoom, add.. , و چند گزینه دیگه هست ولی عبارت Compatibility view settings وجود ندارد.

همکار

همکار محترم با راهنمایی شما امکان ورود به سایت در ویندوز 8.1 اینترپرایز 64 بیتی و اینترنت اکسپلورر 64 بیتی فراهم شد ولی بدون استفاده از توکن. اگر گزینه ورود با استفاده از توکن را انتخاب کنم سیستم عامل پنجره ارور ( Internet Explorer has stopped working ) را نمایش میدهد و با این حال فقط بدون توکن می توانم وارد سایت ثبت آنی شوم. راه حل چیست. ممنون از محبت شما.