نیروی انتظامی حق ندارد بدون بنچاق دفاتر اسناد رسمی اقدام به تعویض پلاک کند

دیوان عدالت اداری به کمک می‌آید

نظر قانون‌گذار بر این بود که باید نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و پلاک‌گذاری در دفاتر پلیس؛ اتفاقی که به اعتقاد عظیمیان اگر اجرا می‌شد به شدت از حجم پرونده‌های قضایی می‌کاست اما برداشت ناصحیح پلیس از قانون، این مورد را تبدیل به مناقشه‌ای کرد که دودش به چشم مردم می‌رود. وی در این باره گفت: بعد از تعویض پلاک پلیس اعلام می‌کند که نیازی به حضور در دفاتر رسمی برای ثبت سند نیست به این ترتیب در قدم نخست دولت از حق ثبت و مالیات محروم و در قدم بعدی مردم و دستگاه قضایی گرفتار نقل و انتقال اسناد رسمی می‌شوند.

در نهایت تکلیف این مناقشه با شکایت کانون سردفتران به دیوان عدالت اداری معلوم شد. رییس دفتر حقوقی کانون سردفتران در این باره گفت: رای دیوان ابتدای مهر امسال با شماره رسمی 421، 422،423 و 424 در روزنامه رسمی منتشر شد؛ و با توجه به اینکه دیوان رای داد که «مانند گذشته باید نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود» به این ترتیب جایی برای اما و اگر نیست.

 

رویکرد پلیس به این رای

عظیمیان با بیان اینکه اکنون به نظر می‌رسد پلیس از این قانون تمکین نمی‌کند، ادامه داد: از ابتدای مهر امسال نیروی انتظامی حق ندارد بدون بنچاق دفاتر اسناد رسمی اقدام به تعویض پلاک کند و در صورت ارتکاب این عمل خلاف قانون فعالیت کرده است. اما آمار تعویض پلاک که از سوی نیروی انتظامی و پلیس راهور اعلام می‌شود با آمار ثبت در دفاتر اسناد رسمی به هیچ وجه هم‌خوانی ندارد و به نظر می‌رسد هنوز این تخلف ادامه دارد.

تأثیر ثبت نکردن در افزایش پرونده‌ها

رییس دفتر حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران معتقد است ادامه این اتفاق مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد می‌کند و حجم پرونده‌های قضایی را افزایش می‌دهد. وی در این‌باره توضیح داد: فرض کنید فردی ماشینی را خریداری کرده و پلاک آن عوض شده است، وی بعد از مدتی تصمیم می‌گیرد این خودرو را در دفاتر اسناد رسمی ثبت کند و اگر فروشنده به دلایلی مانند فوت، خروج از کشور، ممنوع‌المعامله شدن، مهجور شدن و مواردی از این دست در دسترس نباشد، خریدار باید برای ثبت خودرو، پرونده‌ای تشکیل بدهد و به دادگاه مراجعه کند.

به اعتقاد عظیمیان ثبت رسمی اسناد تا 50 درصد بار پرونده‌های قضایی را کم می‌کند زیرا سند رسمی، مدرکی غیرقابل انکار است و در صورت تنظیم،‌ افراد دیگر نیازی به حضور در مراجع قضایی برای رسیدگی به صحت ادعای خود در خصوص مالکیت ندارند.

وی اعلام کرد: برخی از مردم به اشتباه فکر می‌کنند دارنده پلاک، دارنده خودرو است در حالی که قانون مالک خودرو و دارنده پلاک را تفکیک کرده است و زمانی فرد مالک خودرو می‌شود که به دفاتر رسمی مراجعه و سند رسمی نقل و انتقال را امضا کند. موردی که به نظر می‌رسد با اجرای رای دیوان عدالت اداری برطرف می‌شود. روزنامه حمایت

/ 6 نظر / 24 بازدید
دفتریار

با سلام در مورد تنظیم سند انتقال اجرائیه منقول از طرف دادگستری با توجه به عدم حضور انتقال دهنده وامضاء دادگستری خواهشمند است راهنمایی فرمایید نحوه تنظیم سند را وبجای معامل ومتعامل کجا باید انتقال دهنده وگیرنده را بنویسیم با تشکر

مهدی سجادی فر

با سلام و تحیت و عرض ادب و احترام محضر همکار بزرگوار جناب حاجی قلیزاده باید به نیروی محترم انتظامی گفت اگر قانون ، دفاتر اسناد رسمی را از پروسه و چرخه نقل و انتقال خودرو کنار گذاشته پس پیش‌بینی این که دفاتر اسناد رسمی باید در مراکز پلیس ثبت پلاک مستقر شوند برای چیست ؟ آیا قانون صرفاً جهت انبساط خاطر مردم این مورد پیش بینی شده است! البته تعویض پلاک قطعاً شرط لازم برای نقل و انتقال خودروست ولی شرط کافی نیست و مالکیت خریدار نسبت به اتومبیلی که بنام وی تعویض پلاک شده زمانی مستقر می شود و قطعیت و حتمیت می یابد که بر اساس سند رسمی خودوریی که بنام وی تعویض پلاک گردیده ، انتقال قطعی یابد

مهدی سجادی فر

ادامه ..... و این مساله از ابتدا نیز اظهر من الشمس بوده و هست و نیازی به تفسیر نیز نداشته و ندارد ولی حضرات قصد داشتند با اجتهاد در مقابل نص صریح قانون از قوای قهریه خویش بهره جسته و ادعای غیر قانونی خود را به کرسی بنشانند غافل از اینکه چنین مواردی محملی برای بهره جستن از این قوه قهریه نیست و اتفاقاً نیروی انتظامی باید از قوای قهریه خود برای مقابله با قانون شکنان استفاده نماید نه اینکه مردم را به قانون شکنی تشویق و ترغیب نماید البته کسی که از چنین قانون شفافی تبعیت نمی کند چگونه از رای دیوان تمکین خواهد کرد ؟

دفتریار

با سلام وتشکر از راهنمایی جنابعالی اگر در مورد انتقال اجرائی منقول مدارک واسناد مالکیت در دسترس نبوده ودادگاه اعلام نماید بدون مدارک نسبت به تنظیم سند اقدام شود آیا در قسمت مدارک باید شماره دادنامه وتاریخ ان را نوشت یا باید طور دیگری تصمیم گرفت چون پرکردن این تب اجباری است با تشکر

دفتریار

ادامه پست قبلی در ارومیه برای اسناد قطعی منقول آیا حدود ملک را می نویسند ویا برابر سند مالکیت درج می شود ؟

دفتریار

با سلام د در متن حقوقی اسناد انتقال اجرائی منقوال از طرف دادگستری چه بنویسیم بهتر است ؟