افزایش حق الثبت اموال غیرمنقول

قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ۱۰ سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند

ماده واحده :

 سازمان تامین اجتماعی مکلف است به افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند و به سن شصت سال برای مردان و پنجاه و پنج سال برای زنان رسیده‌اند یا به هر دلیلی به تشخیص کمیسیون‌های موضوع ماده (۹۱) قانون تامین اجتماعی مصوب 1354/4/3 و اصلاحات بعدی آن در سنین کمتر از موارد فوق از کارافتاده شده‌اند، ولی از حق مستمری برخوردار نمی‌شوند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت نماید.

افرادی که کمتر از ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما تا ۱۰ سال به نرخ سال جاری، از امتیاز بازنشستگی این حکم برخوردار شوند.

تبصره ۱: سازمان تامین اجتماعی مکلف است به فرزندان و همسران بیمه‌ شده متوفی که زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد نسبت به سنوات، مستمری پرداخت نماید.

تبصره ۲: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است علاوه بر حق‌الثبت فعلی یک در ده‌ هزار به قیمت منطقه‌ای بابت حق‌الثبت اموال غیرمنقول دریافت و به ردیف خاصی در خزانه‌داری کل واریز نماید.

دولت مکلف است اعتبار مورد نیاز برای اجرای این قانون را از محل درآمدهای موضوع این تبصره پیش‌بینی نماید.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ هفدهم مهرماه یکهزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 1392/8/1 به تایید شورای نگهبان رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی - علی لاریجانی

روزنامه رسمی

_________________________________________________

با توجه به اطلاق عبارت (اموال غیرمنقول) آیا این ماده واحده شامل کلیه اسناد قطعی,رهنی,اجاره,مصالحه و ... خواهد بود یا با مراجعت به عبارت (قیمت منطقه ای) صرفا شامل قطعی غیرمنقول است؟ که چه بسا جای تامل و تفسیر دارد و از طرفی با عنایت به قاعده کلی (تفسیر مضیق قوانین) صرفا شامل قطعی غیرمنقول خواهد شد.

انتظار می رود محاسبه حق الثبت ناشی از این ماده واحده که از مورخ 1392/9/11 قابلیت اجرائی خواهد داشت توسط متصدیان سیستم ثبت آنی در سامانه اعمال شود تا موجب سردرگمی کاربران نگردد. 

/ 1 نظر / 28 بازدید
میرزابنویس

سلم همکار عزیز تصور بنده این است با عنایت به اینکه از عبارت " حق الثبت اموال غیرمنقول" استفاده شده نه حق الثبت اسناد در بخش اموال غیرمنقول ... شاید مراد قانونگذار همان "حق الثبت املاک" باشد که در موقع ثبت ملک توسط ثبت اسناد اخذ میگردد زیرا به ماده 18 آئین نامه ثبت و تبصره یک ان بیشتر نزدیک است تا حق الثبتی که با تنظیم اسناد اخذ میگردد زیرا میشد آدرس آن را به ماده 123 اصلاحی قانون ثبت ارتباط داد ....